KNTFL football medal winners | PHOTOS

The KNTFL junior and senior medal counts were held at the Naracoorte Town Hall on Sunday.

Mundulla’s Tim McIntyre and Keith’s George Thring tied for the league’s top individual honour, the Virgo and Mail Medals for best and fairest. In a thrilling count, they finished just one ahead of joint runners-up Billy Laurie (Keith) and Simon Berkefeld (Penola).

JUNIOR AWARDS:

Junior colts best and fairest (Brian Clarke Medal) – Will Charlick (Pad/Luc) 192.85 match ratio, Taj Messenger (Penola) 186.66 match ratio.

Senior colts goalkicking – Louis Merrett (Penola) 74 goals.

Senior colts footballer of the year – Lachie Makin (Bordertown) 79 votes.

Senior colts best and fairest (Lehmann Medal) – Hagan Wright (Kingston) 26 votes, Lachie Makin (Bordertown) 21.

Junior coach of the year – Scott Carberry (Kybybolite).

SENIOR AWARDS:

GLENELG CLUB AWARD: Penola

GOALKICKING: A grade – Ben Simounds (Keith) 91 goals, reserves – Tom Clayfield (Penola) 56 goals

FOOTBALLER OF THE YEAR: Simon Berkefeld (Penola) 73 votes

GOLDEN WHISTLE AWARD (Best umpire): John Langdon 140 votes

300 game presentation: Nick Hampel (Bordertown), Jeff Sellars (Naracoorte), Shawn Menz (Lucindale)

JOHNSON MEDAL, RESERVES BEST AND FAIREST: Andrew Pitt (Border Districts) 18 votes, Adam Obst (Mundulla) 15

BEST BACKMAN: Ray Jaensch (Kyby)

NARACOORTE HERALD TEAM OF THE YEAR: 

F: Luke Harder (Pad), Ben Simounds (Keith), Tom Logan (Lucindale)

HF: Nick Gregurke (Mundulla), Nick Murphy (KLU), Matt Tonkin (Kyby)

C: Simon Berkefeld (Penola), Bill Laurie (Keith), Liam Vivian (KLU)

HB:  Tate Michael (Pad), Ray Jaensch (Kyby), Scott Merrett (Penola)

B: George Thring (Keith), Seamus McMurray (Keith), Brad Maney (Penola)

Rucks – Kurtis Phillips, Tim McIntyre (Mun), Jake McGrice (Mundulla) 

Inter – Rory Tink (Btown), Sam Robertson (King), Keenan Jacobs (Ncte), Ben Warner (King)

Coach – Nick Murphy (KLU)

SCOTT MCFARLANE RISING STAR AWARD: Nick Gregurke (Mundulla)

MAIL/VIRGO MEDAL voting updates:

Round 6: David Warren (Kyby) 9, Henry Wilhelm (Keith) 9, Simon Berkefeld (Pen) 8, Sam Graetz (Luc) 6, Jake McGrice (Mun) 6, Tim McIntyre (Mun) 6, Nick Murphy (KLU) 6

Round 13: Bill Laurie (Keith) 16, David Warren (Kyby) 15, Simon Berkefeld (Pen) 14, Nick Gregurke (Mun) 13

Final result: Tim McIntyre (Mundulla) 19 votes, George Thring (Keith) 19 joint winners, Simon Berkefeld (Penola) 18, Bill Laurie (Keith) 18 joint runners-up, Kurtis Phillips (Border Districts 17, Nick Gregurke (Mun) 16, Luke Harder (Pad) 15, David Warren (Kyby) 15.